5 pilířů dlouhodobých vztahů a proč je tak těžké je v dnešní době udržet? - Martina Paličková
729
post-template-default,single,single-post,postid-729,single-format-standard,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

5 pilířů dlouhodobých vztahů a proč je tak těžké je v dnešní době udržet?

5 pilířů dlouhodobých vztahů a proč je tak těžké je v dnešní době udržet?

Milovat znamená pustit druhého do svého srdce. Přijmout ho bez ohledu na jeho chyby, názory a aktuální rozpoložení. Moderní doba nám ale předkládá jiný scénář. Dnes toužíme po dokonalosti (své i parterové), rychlém uspokojení a nikdy nekončící vášni.

Jak si tedy ve vztahu uchovat úctu, důvěru a porozumění? Jak překonat rozdílnost našich osobností, řešit problémy a vyhnat ze svého života stereotyp?

A má vůbec smysl snažit se budovat dlouhodobé vztahy?

NEGATIVNÍ VLIV MODERNÍ DOBY

V dnešní moderní době plné možností a vztahových nástrah je dost obtížné dlouhodobý vztah udržet. Internet vyvolává pocit, že všechno můžeme dostat hned a to včetně rychlého seznámení nebo sexuálního/erotického uspokojení.

Na světe je tolik přitažlivých žen a mužů, má vůbec cenu být jen s jedním? Je tolik druhů lásky a vášně, které můžeme prožít, nepřijdeme náhodou o něco? Neuteče nám nějaká zkušenost, která mi bude na konci života chybět?

Vzory dlouhodobých vztahů pomalu vymírají.  Většina z nás pochází z rozvrácených rodin a zaručený návod na to, jak s někým prožít celý život neexistuje. S délkou vztahu navíc roste pokušení, které lidem ukazuje, že je zde vždy někdo přitažlivější, hezčí a na první pohled lepší.

KDY SE VZTAHY ROZPADAJÍ?

…KDYŽ BEREME VZTAH JAKO KONSTANTU

Jako lidé se vyvíjíme. Měníme názory a zastáváme nové postoje. Stejně tak to funguje i ve vztahu a myslet si, že zůstaneme my nebo náš partner stejní, je naivní. Často navíc mylně ukazujeme na druhé a říkáme jim, že je nepoznáváme, že dřív byli jiní nebo, že jsme byli jiní my, místo abychom se na stejné otázky ptali sami sebe.

…KDYŽ NEMÁME VYŘEŠENOU MINULOST

Dnes je normální, že máme během svého života víc partnerů a sexuálních zkušeností. Mnoho z nás ale přenáší své minulé zkušenosti na nové, což značně komplikuje budování vztahu. Stáváme se obětí vlastní mysli, vytváříme domněnky a porovnáváme naše aktuální partnery s těmi minulými.

…KDYŽ CHCEME PANA BOŽSKÉHO

Dnes chceme dokonalý vztah s dokonalým partnerem, který dokonale chápe naše pocity. Chceme jezdit na dokonalé dovolené a mít dokonalé fotky na sociálních sítí, abychom svůj dokonalý vztah mohli dokonale prezentovat.

Vztah ale není pohádka a není na něm nic dokonalého. Dost lidí pro touhu po dokonalosti a vášnivému vzplanutí zahodí několikaletý vztah pro víru, že dokonalost existuje nebo že ji jinde najdou.

…KDYŽ SROVNÁVÁME

Pravdou je, že se v našem okolí vždycky najdou přátelé nebo známí, kteří budou působit šťastněji, zamilovaněji a lépe. Mějte na paměti, že lidé jen málo mluví o tom, co jim ve vztahu nefunguje a srovnávat se s iluzí je přímá cesta k rozchodu.

…KDYŽ SI PŘESTANEME POMÁHAT

Dnes je moderní umět si všechno zařídit bez toho, aniž bychom k tomu potřebovali svého partnera. Přemíra samostatnosti, ale v druhém vzbuzuje pocity zbytečnosti. A ruku na srdce, co uděláte, když se cítíte neužiteční? Pravděpodobně začnete trávit čas s lidmi, kteří vám umí dát najevo, že jste pro ně potřební…

JSEM PŘIPRAVEN/Á NA OPRAVDOVÝ VZTAH?

Než se pustíme do budování jakéhokoliv vztahu, měli bychom být přesvědčeni, že jej doopravdy chceme. Někdy totiž pod vlivem svých emocí, rodiny nebo přátel děláme spíš to, co se od nás očekává, než to, co doopravdy chceme.

Uvědomte si, že být nezadaný, nemít stálý vztah, je absolutně v pořádku. Začněte budovat pevné vztahy až ve chvíli, když se budete sami cítit připraveni.

5 PILÍŘŮ KAŽDÉHO DLOUHODOBÉHO VZTAHU

TOLERANCE

Cesta úspěšného vztahu tkví v toleranci. Snažte se být empatičtí a naslouchejte. Nechte mu svobodu a čas pro sebe. Přijměte fakt, že váš partner není dokonalý a jako všichni ostatní, má své silné a slabé stránky.

SDÍLENÍ/KOMUNIKACE

Naučte se svým partnerem mluvit tak, aby vám rozuměl. Sdělujte si své radosti, ale i věci, které vás trápí. Nikdy svého partnera neignorujte. Každá osobnost vnímá jinak a nalezení společné řeči je cesta ke společnému životu.

ÚSPĚCH SKRYTÝ V MALIČKOSTECH

Neberte svého partnera jako samozřejmost, protože nikdy nevíte, jak dlouho budete mít možnost v jeho přítomnosti být. Hodně partnerů po několika letech vztahu zapomíná na drobnosti (doteky, komplimenty, dárky a randění), které jsou pojivem každého dlouhotrvajícího vztahu. Nezapomínejte na ně – váš vztah bude silnější.

PRACUJTE NA VZTAHU PRŮBĚŽNĚ

Vztah je jako voda, která nikdy nezůstane stejná. Někdy je divoká, místy poklidně teče, občas je jí málo a jindy příliš mnoho. Přesně takový je i vztah. Nikdy není stejný – stále se mění a vyvíjí. Pokud se v něm chceme cítit hezky, musíme na něm pracovat a vědomě vytvářet situace, zkušenosti a podněty, aby vydržel co nejdéle.

UPŘÍMNOST

Být ve vztahu upřímný a umět druhému sdělit nejen radosti, ale i starosti, tvoří důvěru. Důvěra je základem každého zdravého vztahu. Buduje se dlouho a přichází se o ni velmi snadno. Pečujte proto o důvěru, buďte k sobě upřímní a plňte své sliby.

CHCETE ZAČÍT BUDOVAT ZDRAVÉ VZTAHY?

Konzultace probíhají klidnou formou a jsou dobrým odrazovým můstkem v osobním i vztahovém rozvoji.

Chcete budovat zdravé vztahy s partnerem, kolegy a rodinou? Zúčastněte se mého Koučování.

Zajímá vás z čeho pramení vaše vztahové neúspěchy? Metodou Regresní aktivity zjistíme jejich příčinu.