5 způsobů, jak s námi druzí manipulují a Co udělat pro to, abychom se jim ubránili - Martina Paličková
705
post-template-default,single,single-post,postid-705,single-format-standard,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

5 způsobů, jak s námi druzí manipulují a Co udělat pro to, abychom se jim ubránili

5 způsobů, jak s námi druzí manipulují a Co udělat pro to, abychom se jim ubránili

Cítíte se často unavení a slabí?

Ztrácíte chuť do života a pořád nevíte, co by za tím mohlo být?

Je docela možné, že jste v kontaktu s manipulátorem/energetickým upírem, který z vás vysává životní energii…

Jak takového člověka poznat a jak se vymanit z jeho „sevření“?

NEVIDITELNÁ SMYČKA

Život po boku manipulátora je jako život na pomyslné smyčce. Dřív nebo později začneme pociťovat sevření a uvědomíme si, že nejsme tak svobodní, jak jsme si v první chvíli mysleli.

Manipulátor je člověk, který pracuje pro svůj prospěch (vědomě nebo nevědomě) na úkor druhého. Nemusí se však jednat o prospěch materiální (finanční). Nejčastější formy manipulace zažíváme mezi partnery a rodinnými příslušníky.

Manipulátor (energetický upír) a negativní člověk

 • Negativní člověk

Negativního člověka poznáme rychle. Velmi rád mění pozitivní aspekty v negaci, vidí vše naopak a baví ho negace vytvářet. Negativní člověk však není motivován tím, aby se na vás obohatil. Jeho záměr je snadno čitelný – chce si prostě postěžovat.

 • Manipulátor/Energetický upír

Oproti tomu manipulátor je mnohem víc sofistikovaný. Ve většině případů působí velmi příjemně a galantně. Manipuluje tak, aby vás dostal do fáze emočního rozhození a pokud je uspokojen, navyšuje se mu ego a touha dovolit si časem o něco víc. Manipulátor se bude zajímat o vás a pečlivě vám bude naslouchat (zjistí, kde máte své silné a slabé stránky) a v době, kdy budete psychicky oslabení nebo v konfliktu, tak vás oslabí ještě víc.

Znaky manipulátora

 • Hledá chyby na druhých/Nevidí chyby u sebe
 • Popírá fakta
 • V ostatních vyvolává pocity viny/méněcennosti
 • Svou oběť oddělí od přátel/rodiny
 • Umí se zalíbit dárky/gesty/slovem, ale jen pokud z toho má užitek
 • Komunikace s ním vás absolutně vybíjí

FORMY MANIPULACE

Manipulátor je člověk, který těží z našeho pocitu méněcennosti.

 • Manipulátor: Nemyslíš si, že už si dost stará na to, abys měla díte?
 • Oběť: Nevím, moc se na to necítím.
 • Manipulátor: Měla bys.
 • Oběť: Když já…
 • Manipulátor: Já vím, ale měla bys…

Někdy je ale manipulace mnohem sofistikovanější a vyvolává v nás pocity lítosti.

 • Oběť: Přišel si dneska tak pozdě. Bála jsem se o tebe.
 • Manipulátor: Víš, nechce se mi poslední dobou chodit moc domů.
 • Oběť znejistí: Proč? Co se děje?
 • Manipulátor: Nedává mi to moc smysl. Nemáme dítě, nevím, proč bych měl chodit domů.

S manipulátorem si časem přijdete jako blázni. Ztratíte pojem o tom, co je pravda a co výmysl.

 1. Pseudoaltruismus

Říká-li vám partner, že je na nás závislý, připoutává si vás. Ačkoliv vám může projevovat vděk, ve skutečnosti po vás dřív nebo později začne něco požadovat a pokud to nesplníte, zahrne nás výčitkami a obviňováním.

 1. Lichocení

Lichocení je skvělá technika, kterou manipulátoři používají k dosahování svých cílů. Pokud vám někdo lichotí a vzápětí něco žádá, můžete si být jistí, že s nejedná o upřímný kompliment.

 1. Neverbální manipulace

Tuto techniku využívají často děti, např. když se rozbrečí/vztekají kvůli tomu, aby dosáhly svého. Využívají ji ale i dospělí, např. když mlčí, aniž by jasně řekli, co je na druhém člověku rozčílilo.

 1. Výčitky/obviňování

Pokud ve vás druhá osoba konstantně zanechává pocity selhání a vy jste pak schopni udělat vše oč vás žádá, ocitnete se v začarovaném kruhu manipulace.

 1. Trolling/Emailing

Sítě manipulátorů se v moderní době rozprostřely i na půdu sociálních sítí. Jedná se o lidi, kteří přispívají nevhodným obsahem na fórech a diskuzích za účelem vytvoření negativního prostředí a konfliktu mezi ostatními členy skupiny.

Dalším příkladem je samotný email, který se může stát pro mnohé z nás velmi stresující záležitostí. Obzvlášť v případě, kdy se jedná o komunikaci v práci.

JAK Z TOHO VEN?

Manipulátor/Energetický upír v práci

Odchod od manipulátora není snadný. Chce to velké vnitřní odhodlání. Pokud s manipulátorem „jen“ pracujete, nejefektivnější rada zní: „Držte si chladnou hlavu“.

Jelikož se manipulátor živí emocemi (smutkem, hysterií, vztekem, strachem, nervozitou) a vy si udržíte chladnou hlavu, nedáte mu to, po čem touží a odejde. V komunikaci s takovým člověkem používejte krátké a jasné věty, vymezte si nutný čas, který s ním strávíte a nevymlouvejte mu jeho názor/postoj.

Manipulátor/Energetický upír doma

To však neplatí v případě, když s manipulátorem žijeme. Zde druhého nemůžeme jen tak ignorovat a držení nadhledu je velmi obtížné. Odchod od takového člověka je proces.

 1. ODHALENÍ

K tomu, abychom se rozhodli odejít od člověka, který nám bere energii, trápí nás, potřebujeme první dojít k závěru, že je na našem vztahu něco špatně. Dokud si neuvědomíme, že je s námi manipulováno, jen těžko začneme hledat způsob, jak se z jeho sevření vymanit.

 1. UVĚDOMĚNÍ SI VLASTNÍ SVOBODY

Kouzlo manipulátora tkví v tom, že si bez něj přijdeme nemožní. Má schopnost naučit nás, že se bez něj neobejdeme, že jedině on má pravdu a myslí to s námi dobře.

Vložíme do něj rozum i duši – stane se z nás loutka.

Z toho důvodu je uvědomění si vlastní svobody, vůle, postojů a názorů tolik důležité. Takové poznání nám dodává sílu k dalšímu kroku. K tomu, abychom se od něj citově odpoutali.

 1. ODPOUTÁNÍ SE

V třetí fázi máme jasno. Víme, že fungujeme v domácnosti s manipulátorem, že je to špatně a že v takovém vztahu nechceme existovat.

Odpoutání se od člověka je ale velmi obtížný krok. Vyžaduje, abychom se na vztah podívali reálně, bez růžových brýlí. Často pomáhá schůzka s dobrou kamarádkou a zpětná rekapitulace celého vztahu díky čemuž si přestaneme nalhávat, že se partner změní a učinili poslední krok.

 1. ODCHOD

Obecně ale platí, že byste s manipulátorem neměli váš rozchod moc rozebírat. V takovém případě je dost pravděpodobné, že se vás opět budou snažit lapit do své hry. Lidé, kteří manipulaci ve vztahu zažili mluví o tom, že se manipulátoři nebojí používat lítost, omluvy a plané sliby jen, aby ve vás vzbudili falešné naděje a lítost. Někdy používají i výhrůžky, že ukončí vlastní život.

Rozchod s manipulátorem je emočně velmi nabité, těžký a dlouhodobý. Nenechte se však obalamutit. Pokud máte jasný cíl (vymanit se z útrap manipulování), nezbývá vám nic jiného, než sbalit kufry, zakrýt uši a utéct.

MŮŽETE SE ZAČÍT BRÁNIT UŽ NYNÍ

 • Potřebujete pochopit určité stránky své osobnosti? V dnešní době je na člověka kladem obrovský tlak, který může podporovat úzkosti, stavy neuspokojení a frustrace. Konzultace je proto skvělým výchozím bodem v osobním rozvoji a uvědomění si sebe sama.
 • Nejste si jistí svými kroky? Potřebujete podporu? Potřebujete najít vlastní stabilitu? Udělejte svůj první krok a zúčastněte se Koučování, které vás posune vpřed.
 • Vyčistěte ve svém životě bolestivé zkušenosti, které vám brání , abyste si naplno užili radosti přítomného okamžiku. Přihlaste se na regresní aktivitu a přivítejte do svého života nové, pozitivní, možnosti