...když vše ztrácí smysl - Martina Paličková
754
post-template-default,single,single-post,postid-754,single-format-standard,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

…když vše ztrácí smysl

…když vše ztrácí smysl

Zklamání je těžký stav, pocit selhání, kterým si za svůj život projde každý. A ať se jedná o selhání osobní, v rodině nebo zdraví, vždy se při něm cítíme stejně – bez energie a smyslu. Točíme se v myšlenkách a na nic nemáme chuť. Přijdeme si ztracení, osamělí a nemáme se o koho opřít. Naše sebedůvěra je pryč a nevěříme si.

NECHTE VĚCEM VOLNÝ PRŮBĚH

K tomu, aby bolest a pocit zklamání odezněl je třeba, abychom jej nejprve naplno prožili. Netlačme na sebe a situace, které nás trápí neignorujme. Pokud budeme emoce potlačovat a nenecháme jim volný průběh, zanášíme svůj „šuplík“ nevědomí, který se začne chovat jako nezahojená rána – přestaneme mít radost ze života, začneme se bát budoucnosti a nebudeme schopni posunout se v životě dopředu. Dejme si proto časový limit, po kterém si řekneme „DOST“.

Pro naše tělo není přirozené trpět. Můžeme zažívat stavy bolesti a únavy, ale čím déle se budeme držet v napětí, tenzi, tím hůř se nám bude vracet k běžnému životu.  Myslete na to, že by každá negativní událost měla mít svou hranici.

UVOLNĚTE NAPĚTÍ

Cítíme-li stres, jsme zklamaní a na dně, zažíváme stavy bolesti, únavy, trápení a žalu. V krvi nám koluje zvýšená hladina kortizolu, špatně se nám dýchá a bolí žaludek. Cítíme napětí, tenzi a tlak. V noci se často budíme kvůli nevyřešeným problémům a ve snech nás pronásledují noční můry.

V takovém stavu jen těžko najdeme řešení. A i když je to velmi náročné, místo, abychom hledali řešení, musíme najít způsob, jak se zbavit vnitřního napětí. Jedině v uvolněném těle vnímáme svoji intuici a „šuplík“ podvědomí, který nás nasměruje k novým myšlenkám. Jedině v uvolnění dokážete reálně zhodnotit situaci bez toho, aniž byste ji zkreslili vlastním strachem.

ČELTE STRACHU

Dostaneme-li se do situace, kdy se nám zbortí sny, vize, předsevzetí, zkrachuje plán nebo se nám stane neštěstí, náš mozek ihned vyvolá impulz a začne si představovat to nejhorší.

Často se domníváme, že při ztrátě peněz přijdeme o domov, po rozchodu už zůstaneme navždy sami nebo při dlouhé nemoci už nenabudeme zpátky na síle. To vše jsou obavy, které nás pronásledují dnem i nocí a my se jich neumíme zbavit.

JAK SE V TAKOVÉ SITUACI ZACHOVAT?

Stále se vracející obavy a strach zamezují naší mysli uvolnění a jediná cesta, jak se těchto atakujících myšlenek zbavit, je postavit se jim.

Představte si, jaké by to bylo, kdybyste doopravdy skončili bez domova, bez partnera, sami a bez moci. Uvědomte si, jestli je vaše situace doopravdy natolik vážná. Doopravdy jste na vše sami?

Se svými klienty dojdu ve většině případů k názoru (dřív nebo později), že je vždy něco, co můžeme udělat, vyzkoušet nebo požádat o pomoc. Strach není reálný a vyvolává jej nejistota a neznámo. Rozhodneme-li se mu čelit, rozplyne se.

ZVYŠTE SVOU ENERGII

Po několika dnech útrap a melancholie většinou zjistíme, že na úplném dnu nejsme. Začneme svou situaci vnímat reálněji a po malých dávkách zvyšujeme odpovědnost sami za sebe. K tomu nám většinou pomůže stereotyp. Víme, že musíme do práce, za dětmi nebo rodinou. Musíme se opět postavit na nohy a začít fungovat.

CO PODPORUJE TVORBU ENERGIE?

Každá těžká situace si vyžádá spoustu energie a my se cítíme vyčerpaní. Proto je důležité najít opět cestu k věcem, které v nás novou energii nabudí.

Pro každého to může být něco jiného. Někdo má rád sport, nakupování nebo čas strávený s přáteli. Jiný poslouchá hudbu, tančí nebo medituje. Důležité je, abyste se vrátili k tomu, co vám dřív činilo radost.

Možná se vám do toho nebude chtít. Vynaložte úsilí a i přes demotivaci, jděte do toho. Začněte se o sebe starat. A i kdyby to nebylo podle vašich představ, nepřestávejte.

Pokud máte rádi společnost, obklopte se inspirativními lidmi. Poslech lidí, kteří zvládli nepřízeň osudu, nezdar nebo zklamání, vyvolá přirozenou motivaci k tomu, abychom i my začali dělat změny. Podporujte sebe sama a za každý malý úspěch se chvalte.

PŘIJMĚTE ZKLAMÁNÍ A VYTVOŘTE PŘÍLEŽITOST

„Zklamání je nejpůsobivější prostředek, jak přivést lidi na správnou cestu“ Jean Dutourd

Čím více budeme fixovaní na minulost, tím hůř si přivoláme lepší budoucnost. Na cestě zklamání je jedním z nejdůležitějších kroků pochopit, že se situace stala a není možno ji vrátit zpět. Jediné, co můžeme udělat je ji přijmout a bez obviňování sebe nebo druhých ji nechat odeznít.

Díky tomu, že se naučíte své chyby a nezdary opouštět, naučíte se i být laskavější sami k sobě. Začnete se mít víc rádi a půjdete vstříc svému úspěšnějšímu já.

ŘEKNĚTE „DOST“ A POSUŇTE SE VPŘED

  • Vydejte se na cestu k příčině vašich zklamání, neúspěchů a proher – vydejte se na cestu regresní aktivity.
  • Uvědomili jste si problém, ale bojíte se, že nezvládnete dodržet potřebnou změnu? Koučování vám pomůže.
  • Zklamání je pro vás natolik citlivé téma a potřebujete si popovídat? Konzultace je skvělým odrazovým můstkem na cestě osobního rozvoje.