Magická přitažlivost aneb 4 fáze lásky, které stojí za každým dlouhodobým vztahem - Martina Paličková
717
post-template-default,single,single-post,postid-717,single-format-standard,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Magická přitažlivost aneb 4 fáze lásky, které stojí za každým dlouhodobým vztahem

Magická přitažlivost aneb 4 fáze lásky, které stojí za každým dlouhodobým vztahem

Láska je překrásná, okouzlující emoce, hřejivý pocit, který se nám rozlévá do celého těla. S láskou si přejeme usínat, ale i vstávat a nikdy o tento slastný pocit nepřišli. Díky ní se cítíme plni energie, máme pocit, že všechny problémy hravě zvládneme a nic nás nezastaví.

JAK VZNIKÁ LÁSKA?

Mnohé z vás určitě napadne, že láska jako taková začíná v srdci, opak je ale pravdou. Láska začíná v mozku a můžeme ji rozdělit do čtyř fází.

FÁZE 1: ADRENALIN

Láska začíná u fyzické přitažlivosti. Seznámíte se s milionem lidí a pak vám do cesty přijde jeden člověk, díky kterému se vám rozbuší srdce, začnete se potit a zrychleně dýchat. A stejně jako v každé jiné stresové situaci i zde se vám do těla vyplaví velké množství adrenalinu. Tato fáze však nemá s láskou ještě nic společného, jedná se o naši pudovou přirozenost, kterou řídí naše nejstarší část mozku a jejím cílem není nic jiného, než sexuální fascinace.

FÁZE 2: FENYLETYLAMIN

Vzpomínáte si na ten pocit, kdy jste byli se svým milým celou noc vzhůru a nemohli jste si přestat povídat? Na promilované hodiny bez únavy a absolutní stav euforie? Přesně tak chutná euforie – je divoká, vášnivá a závislá. Chceme mít svého milovaného blízko u sebe a tak trochu se nám vypouští realita. Přesně za onu euforickou náladu může fenyletylamin. Zamilovanost ale netrvá věčně – vědci se shodují, že tvorba fenyletylaminu upadá po 2 – 3 letech. Při ztrátě fenyletylaminu nám spadnou „růžové brýle“ a ptáme se sebe sami, jestli chceme ve vztahu pokračovat. Zároveň se v tomto období mnoho vztahů rozpadá.

FÁZE 3: OXYTOCIN

Pokud partneři nadále budují svůj vztah, přijde na řadu oxytocin. Něžný hormon, který se do těla vyplavuje stále opakovanými něžnostmi jako jsou doteky, hlazení, objímání, jemná slůvka, intimita.

FÁZE 4: ENDORFIN

Dlouhodobé, harmonické, vztahy vyvolávají pocit klidu, jistoty a bezpečí. Mezi partnery vzniká závazek, mentální propojení a společné priority. Pokud jsou lidé ve vztahu šťastní, mají vysoké procentu endorfinu v těle a čím déle s partnerem jsou, tím více jich v sobě mají.

SEROTONIN

Spolu se začínajícím vztahem se v nás zároveň mísí obavy, úzkosti, aby naše láska neskončila. Nechceme se moc s nikým bavit, protože jsme v napětí a trochu se bojíme, že bychom ji mohli našim jednáním vyplašit nebo odehnat. V našem těle se rozlévá serotonin. Hormon, který nás drží v napětí a vyvolává nejistotu v rané fázi každého vztahu.

5 TYPŮ PARTNERSKÉ LÁSKY

LÁSKA JAKO Z FILMU

Jediné gesto, jediný pohled a osud, který ve vás probudí milostné vzplanutí. Vychází z čisté fyzické přitažlivosti a její hlavní vliv má adrenalin, kterým je v tu chvíli naše tělo doslova zaplavené. Často se jedná o tzv. lásku na jednu nebo několik nocí, která jak rychle vzniká i rychle zaniká.

ROMANTICKÁ LÁSKA

Romantická láska je jako láska z Titanicu nebo Hříšného tance. Na jednu stravu velmi svíravá a spalující, na stranu druhou pomalá a jemná. Taková láska vás přepadne ve formě silné citové touhy a nese v sobě opojení nejen fyzické, ale hlavně mentální. Velmi často bývá mezi partnery idealizována a upadá ve chvíli, kdy nám v těle přestane působit fenyletylamin (hormon zamilovanosti ).

POŠETILÁ LÁSKA

Takovou lásku zažil snad každý a většinou ji propadneme na dovolené. Přichází jako blesk z čistého nebe a ve dvojici vyvolá stav absolutní souhry. Všechno se zdá být dokonalé a jediné úskalí takového vztahu skrývá čas. Sex není u těchto lidí natolik důležitý, protože priorita je onen blažený pocit spřízněnost, který však velmi rychle odeznívá.

ÚPLNÁ LÁSKA

Nebo-li celistvá láska je ta, po které touží většina z nás. Jedná se o hluboké propojení dvou lidí na úrovni fyzické, ale i emocionální. Taková láska dokáže překonat bouřlivou zamilovanost a plynule přejít v opravdový vztah. Partneři jsou si vědomi svých silných i slabých stránek, mají společné zájmy, ale zároveň dokáží respektovat vlastní život toho druhého. Taková láska je zdravá a dokáže trvat mnoho let.

PŘECHOZENÝ/VYHOŘELÝ VZTAH

Partneři jsou spolu delší dobu na svém protějšku vidí spíš to negativní, neudržují, nepodporují vztah mezi sebou a v myšlenkách se vrací do minulosti, kdy se cítili zamilovaní a plní energie. Nepečují o svůj společný vztah, nemají zájem jej budovat, a jen se dívají na své pocity.

ZAMILOVANOST vs. OPRAVDOVÁ LÁSKA

ZAMILOVANOST

Zamilovanost je synonymem pro vášeň a silné emoce. Dává nám křídla a zkresluje realitu. Většinou trvá několik týdnů/měsíců, postupem času se vytrácí nebo vyhoří do prázdna. Často se mylně považuje za opravdovou lásku a mnoho mladých lidí v ní nachází uspokojení. Pokud z našeho těla odezní, často přichází rozchod a touha po novém opojení.

OPRAVDOVÁ LÁSKA

Láska je péče, odpovědnost, úcta a stálé poznávání milovaného. Člověk se této krásné emoci musí učit, aby jej plně rozvinul a od blažené zamilovanosti se liší především v tom, že je pevná a vnímaná jako závazek/zodpovědnost. Dělá z nás lepšího člověka tím, že nás motivuje a posouvá kupředu. Opravdová láska je věrná, dlouhodobá a všudypřítomná, ale je třeba na ni pracovat stejně intenzivně jako pracujeme sami na sobě.

ZAČNĚTE BUDOVAT SVOU LÁSKU

Koučování

Jak milovat od vášnivé lásky k dokonalé? Jak umíte milovat? Umíte milovat? Kolik lásky umíte přijmout a darovat? Dovolíte si milovat?

Regresní aktivita

Být milován a umět milovat. Znovu nalézání lásky k sobě samému a partnerovi. Očistit se od minulých vztahů, které nám brání naplno si užít lásku dokonalou.

Konzultace

Konzultace vám pomohou otevřít se svým emocím.