Regresní terapie – co se za ní skrývá a s čím může pomoci? - Martina Paličková
636
post-template-default,single,single-post,postid-636,single-format-standard,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Regresní terapie – co se za ní skrývá a s čím může pomoci?

Regresní terapie – co se za ní skrývá a s čím může pomoci?

Regresní terapie není jen o cestování do minulých životů, jak se může na první pohled zdát. Jedná se o komplexní terapii, která vám může pomoci s mnoha psychickými i fyzickými problémy. Zajímá vás s čím a jak? Odpovědi najdete v tomto článku.

Moje cesta k regresní terapii

 

Člověk míní – život mění…

První zmínka o regresní terapii se váže na dobu před více jak 20 lety. Tehdy ke mne přišla jako lehký vánek a stejně rychle i odešla – lidé o ni začali mluvit, psát a přednášet,  mne ale neoslovila. Nedovedla jsem si v té chvíli představit, že k bolestem, kterými jsem  procházela, bych měla ještě nabírat další z minulosti.

Život tomu chtěl ale jinak a o více jak deset let později jsem se na regresní terapii dostala i já. Jak? Skrz mou dobrou přítelkyni, která si tvrdohlavě stála za tím, že se bez regresní terapie v mém životě neobejdu. Můj postoj byl však zprvu velmi nedůvěřivý a odmítavý.

Otevírat vnitřní bolesti a trápení  se mi vůbec nechtělo.

První zkušenost s regresní terapií

Už ve chvíli, kdy jsem přicházela na první sezení,  jsem věděla, že mám v sobě skryté bolesti, které mi brání v prožívání plnohodnotného a šťastného života. Nejspíš proto jsem byla z prvního sezení tolik nervózní.

Neutuchající napětí a dlouhodobé zdravotní potíže mne jen utvrzovaly v tom, že si nespočet roků nesu nevyřešené bolesti, které nejsem schopna během svého života nechat odeznít.

Touha po nalezení příčiny vlastních problémů a navrácení životní energie byla natolik silná, že jsem překonala přirozený odpor k otevírání bolestivých situací a nechala jsem do svého života vstoupit poznání, uvědomění a odpuštění…a ono to zafungovalo.

Co se změnilo po absolvování komplexní terapie?

Jelikož jsem v sobě nosila bolest mnoho let, trvalo mi celkem dlouho, než jsem dospěla k maximální úlevě. Čím déle se totiž vnitřně trápíme, tím déle trvá, než se bolesti pustíme.

Velká úleva nastala v mezilidských vztazích – dříve jsem zažívala stavy silné emoční nerovnováhy. Po regresní terapii tyto stavy postupně odezněly. Začala jsem své emoce zvládat, odešly pocity ukřivděnosti a plačtivosti.

Zlepšení se dočkalo i moje fyzické tělo – postupem času se mi můj zdravotní stav zlepšoval až k úplnému vyléčení.

Moje inspirace

 

  • Brian Weiss

Zakladatelem regresní terapie a mou neustálou inspirací je úspěšný psychiatr Brian L. Weiss. Ten ve své práci, týkající se regresní terapie, stále intenzivně pokračuje a přispívá tak k novým poznatkům

  • Zrození regresní terapie

Na konci sedmdesátých let minulého století pracoval jako ředitel psychiatrického oddělení jedné z fakultních nemocnic v Miami v USA, když do jeho ordinace vstoupila mladá žena Catherine, trpící dlouhodobými depresemi a úzkostmi. Doposud se nedařila léčba tradičními farmaky a Dr. Weiss se rozhodl provést s pacientkou hypnoterapii.

Jako zastánce tradičních psychoterapeutických postupů ale zažil šok a ohromení, když v průběhu terapie začala hovořit o událostech z dob, které nemohla zažít, z velice dávné minulosti. Když později začal prostřednictvím této pacientky dostávat zprávy a odhalení o své vlastní rodině pochopil, že věci se mají jinak, než si až dosud myslel. Pacientku úspěšně zbavil veškerých obtíží a zavedl  novou školu v léčení fyzických i duševních problémů.

S čím regresní terapie/aktivita pracuje?

 

Variant s čím přichází klienti je nespočet. Někteří přicházejí kvůli fobiím a úzkostem, jiné trápí migrény, astma nebo stále se opakující onemocnění.

Lidé se k regresní terapii/aktivitě obracejí i v případech, kdy jsou z lékařského hlediska zdraví, ale láká je zvědavost nebo touha po pochopení příčin svých aktuálních problémů. Dalším důvodem, s kterým se během své praxe setkávám snad nejčastěji, je snaha vyřešit/pochopit vztahy mezi rodinnými příslušníky nebo partnery.

Průběh regresní terapie

 

  • Každý potřebuje něco jiného

Každý z nás vnímá svět podle sebe, neexistují dvě stejné osobnosti, dva lidé, kteří by vnímali a cítili to stejné. Přesně kvůli tomu kladu velký důraz na individuální přístup.  Každý vnímá skutečnost svou vlastní perspektivou a najít jedinečný přístup ke každému klientu je můj úkol. Jedině tak bude terapie úspěšná.

  • První kroky

Mnoho lidí pociťuje, obzvlášť na začátku, velkou nejistotu a napětí, které je třeba před vstupem do plnohodnotné terapie uvolnit. K tomu pomáhají relaxační/meditační cvičení, která se zaměřují na vizualizaci obrazů, fotek nebo filmu.

Klienti jsou během regresní aktivity uvedeni do hladiny Alfa, což znamená, že jsou schopni  100 % vnímat ruchy, šumy a kdykoliv přijít sami k sobě. Nejedná se o stav hypnózy, ve kterém by klient netušil, co se s ním děje!

  • Za vším stojí otázky

Pomocí vedených dotazů na prostředí, vůně a pocity se klienti lépe soustředí a představují si obrazy přítomnosti a následně i minulosti.

Vždy začínáme u příjemných pocitů, které pomáhají s uvolňováním a navozováním pocitu bezpečí. Skrz vybudovanou důvěru se taktně dostáváme dál do minulosti, kde sleduji reakce na popisované prostředí.

  • Čas na léčení

Pokud narazíme na bolestnou situaci, se souhlasem klienta ji začneme opatrně procházet.

Opět zde hrají důležitou roli vedené otázky, které celou situaci s klientem prozkoumají.

Následuje pochopení příčiny problému…přerámovaní (podíváme se na stejnou situaci z nového úhlu)…uvědomění… a konečné odpuštění.

  • Když se v regresi nic neukazuje…

Každý člověk je jiný – každý má svou vlastní míru soustředěnosti a možnosti se uvolnit.

Je proto úplně v pořádku, když možná z počátku nic neuvidíte.

Nikdy na klienta netlačím – všechno má svůj čas a pokud je situace pro klienta velmi bolestivá, je třeba dát všemu dostatek prostoru. Vše co se má projevit se projeví…kdy? To je u každého různé.

  • Jak dlouho regresní aktivita trvá?

Základem je balíček, který obsahuje 3 sezení. Každé setkání trvá zhruba 60 – 120 minut.

Odhalte příčiny svých problémů

 

Necítíte se ve své kůži? Pociťujete ve svém těle velké napětí, kterého se nemůžete zbavit? Máte dlouhodobé problémy ve vztazích? To vše může být dobrým důvodem k vyzkoušení regresní aktivity.