Valentýn, čas lásky k druhým, ale hlavně čas lásky k sobě - Martina Paličková
666
post-template-default,single,single-post,postid-666,single-format-standard,qode-news-1.0.2,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Valentýn, čas lásky k druhým, ale hlavně čas lásky k sobě

Valentýn, čas lásky k druhým, ale hlavně čas lásky k sobě

Únor je nositelem svátku, který k nám přišel ze starověkého Říma. Tehdy měl však jinou podobu, než jakou ji známe z moderní doby. Tajné zásnuby milenců nahradily růžová psaníčka, bonboniéry ve tvaru srdce, nabitá květinářství a večerní ulice zaplněné dvojicemi.

Únor voní láskou. Ne, ale pro všechny. Na některé z nás čeká sklenka vína a oblíbený film nezadaných žen, Deník Bridget Johnsonové. V tom horším případě je to pro některé z nás den přejídaní, frustrace a osamělosti. Je to ale opravdu nutné? Copak není možné, abychom si i my, nezadané ženy, svátek Sv. Valentýna užily?

SAMOTA VS. OSAMĚLOST

Hned z počátku bychom si měli uvědomit, že být sama, tedy bez stálého partnera, není důvod k tomu, abychom cítily smutek, depresi nebo méněcennost.

Na světe je přes 8 miliard lidí a více než 1/5 lidské populace tvoří nezadaní, singles.

 • Klíčový je přístup a nastavení mysli

Vysoké procento nezadaných žen pociťuje osamělost a obavy, které se stupňují s příchodem svátků jako je Valentýn nebo Vánoce. Tlak médií a marketing, který nám ukazuje ideální, zamilované, páry, nám rovněž moc nepomáhá, naopak mnohdy vede k jen k prohloubení negativních pocitů. Z toho důvodu je třeba si uvědomit, že být sama/single, neznamená být osamělá.

BÝT SAMA/SINGLE

Samota v sobě nese jistou míru půvabu a vnitřní síly. Pokud necháte svou mysl otevřenou a nenecháte se srazit očekáváním společnosti, budete překvapeny, jak může být tento stav osvobozující.

Pouze ti z nás, kteří si zakusily fázi života bez partnera, vědí, že být single znamená umět se spolehnout sám na sebe, organizovat si čas přesně podle osobním priorit a možnost naplno prožít své aktuální nálady, ať už dobré nebo špatné a 100 % se oddat svobodě. Když se navíc naučíme žít sami a tuto část svého života milovat, jsme schopni posléze mnohem lépe vytvořit, zdravý, nezávislý vztah.

BÝT OSAMĚLÁ

Oproti tomu osamělost je ryze negativní stav mysli, kdy místo toho, abychom sledovali pozitivní aspekty této životní fáze, zaměřujeme svůj pohled pouze na prázdnotu a chybějící články. Velmi často se uzavíráme sami do sebe, ztrácíme kontakt s reálným světem, přáteli a rodinou. Pocitem osamělosti nejčastěji trpí lidé, kteří žili v závislém vztahu na partnerovi a nejsou schopni postavit se na své nohy.

Pocity silné osamělosti však můžeme zažít i během partnerského vztahu, ve společnosti lidí i vlastní rodiny. Je dokázáno, že dlouhodobé pocity osamělosti mají za následek ztrátu zdraví.

Jak z toho tedy ven?

ZAČNETE MÍT RÁDI SAMI SEBE

CO JE SEBELÁSKA

„Sebeláska je jediná láska, která trvá do konce života.“  Oscar Wilde

Sebeláska znamená přijmou sebe sama, chovat se k sobě vlídně, láskyplně a se veškerým respektem. Díky sebelásce nejsme závislí na druhých, nepotřebujeme jejich pochvaly a nemáme touhu se neustále zavděčovat. Jedná se o umění vytvořit si vlastní hranice, inspirovat se kritikou a mít odvahu jít za svým srdcem.

Sebeláska nám nebyla dána od narození. Její vývoj začíná již v raném dětství skrz rodinu, následně přebírají tuto funkci učitelé a v dospělosti z toho těžíme a dále bychom ji měli rozvíjet.

JAK POSILOVAT SEBELÁSKU

ZAMĚŘTE SE NA POZITIVNÍ ASPEKTY

Nejlépe začneme podporovat vlastní sebelásku tam, kde o sobě nejvíc pochybujeme. U nás žen je to nejčastěji otázka vzhledu, partnerských a rodičovských kvalit, ale hlavně vlastní názor na sebe sama. Přijměte vlastní nedokonalost a zaměřte se na to, co se vám na vás líbí.

OCEŇOVÁNÍ

Umět se ocenit a pochválit za rozhodnutí nebo výkon je u sebelásky klíčové. Pochvalte se za hezky uklizený byt, uvěřený oběd, nové vlasy nebo skvělý čas strávený se svou nejlepší kamarádku.

TIP: Pokud rádi píšete, vyčleňte si prostor ve svém diáři a zapisujte si v průběhu dne, co se vám povedlo. Nastavte budík na telefonu, který vám každou hodinu připomene, jak moc jste úžasná!

PŘEKONEJTE VLASTNÍ STRACH

Každý z nás pociťuje nejistotu, když přijdou na řadu rozhodnutí nebo změny. Pokud se vám ale podaří vymanit se ze strachu, přijmout danou situaci a  udělat jasné stanovisko, přijdete na to, že se po čase budete cítit sebejistěji a budete se sebou více spokojeni.

NAUČTE SE ŘÍKAT „NE“

Když se přestanete zavděčovat svému okolí na úkor sebe sama a začnete naslouchat svému vnitřnímu hlasu, najdete v sobě sílu a pocit vlastní hodnoty znásobíte. Uvědomte si, že nikde není psáno, že musíte uspokojit celý svět, v první řadě uspokojte vlastní touhy a poté se starejte o druhé.

SEBEKRITIKA JAKO KAT SEBELÁSKY

Naše mysl velmi ráda funguje na autopilota. To znamená, že pokud jste se léta kritizovali a měli o sobě nízké mínění, bude vám tyto zastaralé informace předhazovat kdykoliv budete chtít svůj názor změnit. Pokud však vytrváte a nedáte možnost, aby vás staré naučené programy/návyky ochromily, osvojíte si nové , ty které vás budou podporovat a posouvat výš.

ODPUSŤTE SI

Dopouštět se chyb je lidské. Mnohdy nemáme tak velký problém s odpuštěním druhému jako odpustit sobě samému. Berte chyby jako zkušenost, poučte se z nich a jděte dál. Přestaňte drobné nedorozumění zveličovat a snažte se v nich najít pochopení a moudrost.

JAK SI UŽÍT VALENTÝN I BEZ PARTNERA?

 • Udělejte si radost a obdarujte sebe sama
 • Vyjděte na „rande“ s dobrou kamarádkou
 • Uspořádejte dámskou jízdu
 • Pokud jste introvert a ráda trávíte čas sama se sebou, připravte si večeři a oslavte sama sebe
 • Vyjděte na hory, taneční parket nebo do posilovny
 • Navštivte divadlo, koncert nebo jděte do kina
 • Vyzkoušejte štěstí a vyjděte si s novou známostí na rande

VEZMĚTE SI INSPIRACI ZE SVĚTA

Jste sami a Valentýn vás vyloženě nebaví nebo omezuje? Zkuste si vzít příklad ze světa a oslavte Valentýn přesně podle sebe.

 • FINSKO

Například ve Finsku udělali ze svátku zamilovaných svátek přátelství. Čtrnáctého února se zde telefonuje rodině a přátelům, spolupracovníci chodí na společné večeře, do sauny nebo na bowling.

 • ESTONSKO

Podobně se slaví svátek i v Estonsku, kde navíc jezdí valentýnský autobus, do kterého mohou nastoupit nezadaní muži/ženy s touhou po seznámení.

 • JAPONSKO

Další náhled na to, jak se slaví Valentýn jinde je i Japonsko. Zde například ženy obohacují své muže o dárky. Ti jim to vrací přesně o měsíc později na takzvaný White Day. Zároveň se v tento den obdarovávají i nadřízení pracovníci a kolegové.

 • AFRIKA

V Africe si ženy zapínají na rukávy srdíčko se jménem muže, který se jim líbí, aby tak upozornily na to, že mají o daného chlapce/muže zájem.

ZAČNĚTE S LÁSKOU U SEBE

Chcete zlepšit svůj vztah k sobě a tím i vztah ke svému okolí? Chcete se mít opravdu ráda? Posilněte svou víru v sebe sama a zúčastněte se mého Koučování. Na každém setkání se budeme pomocí řízených metod učit, jak se mít postupně víc rád a spolu s podporou a motivací i vy v sobě najdete svůj skrytý diamant.